0
0.00 zł
0
Koszyk 0.00 zł
Wszędzie

Blog

Księgarnia internetowa Libra.pl

Autor: libra

Blog księgarni i wydawnictwa Libra PL

Bieszczady jakich nie znacie w ,,Hylatym" Joli Jareckiej

17-10-2017
Zaprzedała duszę Bieszczadom, tu mieszka i tworzy, to one ją ukształtowały. JOLA JARECKA – pisarka, poetka, animatorka kultury, reżyserka teatralna. Żyje na symbolicznym końcu świata w Zatwarnicy, gdzie kończą się drogi, a człowiek ma przed sobą tylko góry, dziką przyrodę i ślady minionej burzliwej historii. Są to pobliskie ruiny w Krywem i Tworylnem, w samej Zatwarnicy niewiele ich, w czasie akcji ,,Wisła" wieś ta została doszczętnie spalona, po dawnych chyżach został tylko proch. Dzisiaj czas tu płynie inaczej, natura nie dała się okiełznać, a życie ma inne priorytety. Tutaj, w dawnym parku konnym, Jola Jarecka stworzyła Kino Końkret – jedyne w Bieszczadach kino studyjne. Jest też herbaciarnio-kawiarnia i pracownia, gdzie spod jej rąk wychodzą bojkowskie soroczki, oryginalna biżuteria, pachnące mydła, a ostatnio też przepiękna ceramika. ***,,Hylaty" to powieściowy debiut Jareckiej. Mocny, oszczędny w swej formie, tętniący emocjami...Losy jej bohaterów determinuje historia, a tłem ich działań są Bieszczady, kraina, naznaczona cierpieniem, walkami polsko-ukraińskimi, niegdyś wieloetniczna, gdzie po dawnych mieszkańcach zostały opuszczone sady owocowe i ruiny cerkwi.*** Główna bohaterka Hala z czwórką dzieci ucieka z trawionej wojną Czeczenii. Wytrzymuje wiele, nawet jazdę wśród odpadów na przyczepie śmieciarki i gwałt na jednym z punktów przerzutowych. Bieszczady mają być dla niej przystankiem w drodze do lepszego życia, gdzieś tam daleko na zachodzie Europy. Jest zdana na innych, takich jak przemytnik Stefan, który mieszka z żoną Hanką w małej wsi w Bieszczadach. Nie jest zły, ale nie potrafi też być dobry, jakby ciążyło nad nim fatum. Jest jeszcze pogranicznik Jurek, znudzony życiem, rozgoryczony nieudanym małżeństwem, szukający pocieszenia w romansach z koleżankami z pracy. To on ma odegrać kluczową rolę w życiu Hali...
więcej >

Spotkanie autorskie z Jarosławem Giemzą w Przemyślu

09-02-2017
Serdecznie zapraszamy na przemyskie spotkanie autorskie z Jarosławem Giemzą, autorem nowo wydanej, monumentalnej, bo liczącej ponad 650 stron książki ,,Cerkwie i ikony Łemkowszczyzny", które odbędzie się 19 lutego 2017 r. (niedziela), o godzinie 10:45 w sali konferencyjnej w budynku Kurii Metropolitalnej Archidiecezji Przemysko-Warszawskiej (Przemyśl, ul. bpa Jozafata Kocyłowskiego 4) Autor książki to wybitny znawca sztuki sakralnej, kierownik Działu Sztuki Cerkiewnej Muzeum-Zamku w Łańcucie i członek Komisji Konserwatorskiej Archidiecezji Przemysko-Warszawskiej, autor wielu publikacji, przede wszystkim traktujących o historycznej eparchii przemyskiej. W książce ,,Cerkwie i ikony Łemkowszczyzny", jako pierwszy podjął się syntetycznego ukazania dziejów cerkwi w regionie, łącząc wątki historyczne i estetyczne z podstawową – obrzędową, liturgiczną i teologiczną funkcją świątyni.
więcej >

Święty Chaos Ryszarda Szocińskiego

05-12-2016
Poeta, wrażliwy człowiek i nasz przyjaciel Ryszard Szociński napisał czterdzieści nowych wierszy. Zdecydował się na ich publikację w tomiku ,,Święty Chaos”. Zmagany straszną i ciężką chorobą, w ostatnich dniach przesłał swoje dwa najnowsze wiersze. Brakowało ich do zamknięcia ,,Świętego Chaosu”. Teraz ten zbiór nabrał skończonego charakteru, takiego jak chce Ryszard i w takiej właśnie formie ukaże się już 10 grudnia. To z całą pewnością Jego najpiękniejszy, najbardziej wzruszający tomik, pokazujący wrażliwego człowieka zagubionego w różnych wymiarach. Odważnie tragiczny i niebywale dojrzały, swojego rodzaju poetycki rozrachunek z całym swoim życiem. Wstęp do ,,Chaosu” napisał wielki wielbiciel Rysiowych wierszy pisanych sercem Krzysztof Myszkowski. Nowy tom, powinno uczcić spotkanie autorskie. Niestety nie jest ono, ze względu na stan zdrowia Poety, na razie możliwe, musimy wszyscy poczekać, aż Ryszard nabierze sił po walce z chorobą. Jest jednak inny sposób, a pokazać Mu nasze uznanie, a nade wszystko wsparcie – poprzez wpis do Jego egzemplarzy autorskich. Wystarczy przesłać na adres chaos@libra.pl lub poprzez wiadomość na profilu facebookowym Libry swoje imię i nazwisko oraz miejsce zamieszkania, a zostanie ono umieszczone wraz z innymi nazwiskami osób, którym Ryszard i jego poezja są bliscy, na specjalnej wkładce – integralnej części książki. Do egzemplarzy autorskich zostanie dodany wpis o treści ***Ryszardowi Szocińskiemu – Poecie Wielkiego Słowa z wyrazami uznania …..*** z Waszymi podpisami. Ryszard służy nam piękną poezją i dobrym słowem, więc pokażmy, że jesteśmy razem z Nim w tych trudnych chwilach. Pierwsze autorskie egzemplarze planujemy przekazać Poecie wraz z Państwa wpisem już 10 grudnia, dlatego zainteresowanych prosimy o niezwlekanie i przesłanie imienia oraz nazwiska do 7 grudnia do godz. 24 wraz ze zgodą na zamieszczenie go drukiem w 10 limitowanych egzemplarzach tomiku. Przypominamy adres mailowy: chaos@libra. Piszcie do nas także na facebooku Libry. Pragniemy jednocześnie zaznaczyć, że Wasze dane osobowe zostaną wykorzystane jedynie w celu zamieszczenia ich we wkładce do limitowanych egzemplarzy tomiku, z których pięć przekażemy Ryszardowi, jeden wspierającemu cały nasz pomysł Krzysztofowi Myszkowskiemu, po jednym do Biblioteki Narodowej, Jagiellońskiej oraz Biblioteki w Cisnej, ostatni z nich zostanie w archiwum Libry. Jeśli będziecie sobie tego życzyć poinformujemy Was mailowo o ukazaniu się tomu drukiem. .
więcej >

Święty Mikołaj z Patary

30-11-2016
Święty Mikołaj Urodził się około 280 r. w bogatej rodzinie chrześcijańskiej, w miejscowości Patara w Azji Mniejszej. Od najmłodszych lat prowadził pobożne życie, jawnie i niejawnie pomagając potrzebującym. Po śmierci rodziców rozdał majątek ubogim. Był prezbiterem, a później biskupem Mirr Licyjskich. Według tradycji Chrystus i Matka Boża naznaczyli go na urząd biskupi (na obrazach Świętego, Zbawiciel i Bogurodzica umieszczani są w górnej partii kompozycji, jako ofiarowujący mu Ewangelię i omoforion – symbol władzy biskupiej). Święty zasłynął wieloma cudami dokonanymi za życia jak i po śmierci, dzięki czemu nosi przydomek „Cudotwórcy”. Do najbardziej znanych należą: dostarczenie trzech miarek złota na posag dla ubogich panien oraz uciszenie burzy na morzu, w czasie podróży do Jerozolimy. Kult św. Mikołaja stał się powszechny już 200 lat po jego śmierci. Szczególnym poszanowaniem otaczany jest na Rusi. Kościół wschodni uroczyście obchodzi zarówno święto przypadające na dzień 6 grudnia, jak i święto Przeniesienia relikwii z Mirr do Bari, przypadające 9 maja. Zwyczajowo te dni świąteczne nazywane są „zimnym” i „ciepłym” Mikołajem. Ikonografia wizerunków Świętego ukształtowała się na początku drugiego tysiąclecia. Z XII w. pochodzą rozbudowane cykle ilustrujące jego żywot. Na obrazach jest siwym starcem, o wydatnej łysinie czołowej i krótkiej zaokrąglonej, podzielonej na dwa pukle brodzie, w szatach biskupich (najczęściej w polistaurionie). Uniesioną prawą ręką wykonuje gest błogosławieństwa, w lewej trzyma Ewangelię. Jeśli księga jest otwarta, na jej kartach widnieje tekst zaczerpnięty z Nowego Testamentu, np. ,,Ja jestem Dobrym Pasterzem" (J. 10, 11–18). Ten fragment Ewangelii, często pojawiający się na ikonach z terenu Łemkowszczyzny, stał się źródłem zwyczaju zwracania się do Świętego o ochronę trzód przed atakami wilków... Fragment książki: ,,Cerkwie i ikony Łemkowszczyzny" Jarosława Giemzy. ILUSTRACJE: Św. Mikołaj z Cerkwi w Owczarach (Rychwałdzie) 2 połowa XV w. , zbiory MHS, ilustracja pochodzi z albumu ,,Cerkwie i ikony Łemkowszczyzny" Św. Mikołaj, połowa XVI w. z cerkwi w Dubovej. Fot. Libra PL, zbiory MSB, ilustracja pochodzi z albumu ,,Cerkwie i ikony Łemkowszczyzny" Św. Mikołaj z cerkwi w Bałuciance, przełom XVII i XVII w. Św. Mikołaj z nieistniejącej cerkwi w Rovnem, fot. Libra PL, zbiory MSB, ilustracja pochodzi z albumu ,,Cerkwie i ikony Łemkowszczyzny"
więcej >

spotkanie autorskie z Jackiem Hugo-Baderem

03-06-2016
Już we wtorek, 7 czerwca o godz. 18 odbędzie się spotkanie autorskie z ***Jackiem Hugo-Baderem*** w Wydawnictwo i Księgarnia Libra PL (ul. Jagiellońska 14, Rzeszów). Spotkanie poprowadzi Anna Gorczyca. Wstęp, jak zwykle, wolny! Zapraszamy razem z Gazetą Wyborczą Rzeszów. *** Jacek Hugo-Bader (ur. 1957) — na rowerze pokonał całą Azję Środkową, pustynię Gobi, Chiny, Tybet,Bajkał przepłynął kajakiem. W zimie 2007 roku samotnie odbył podróż samochodową z Moskwy do Władywostoku, którą opisał w zbiorze reportaży ,,Biała gorączka". W 2011 roku ukazały się jego ,,Dzienniki kołymskie", owoc samotnej podróży na Kołymę. Jest także autorem kontrowersyjnej książki ,,Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak" i zbioru reportaży ,,W rajskiej dolinie wśród zielska" nominowanych do Nagrody Literackiej NIKE. Przejechał kawał świata, spotkał fascynujących ludzi, ale, jak twierdzi, dopiero teraz w swojej najnowszej książce o wymownym tytule ,,Skucha" opowiada o swojej najpoważniejszej wyprawie, największym życiowym wyzwaniu. Kreśli historię polskiej opozycji przez losy tych, którzy ją tworzyli - Kolumbów rocznik 50. - swoich, jak mówi, najbliższych, sióstr i braci. Co zrobili ze swoim niezwykłym życiem dawni konspiratorzy, których bronią były papier, farba drukarska i powielacze?
więcej >

ŚWIAT BOJKÓW W USTRZYKACH GÓRNYCH

18-05-2016
Zapraszamy 20 maja o godz. 17 do Ustrzyk Górnych (Hotel Górski) na prelekcję dra Andrzeja Karczmarzewskiego pt. ,,Świat górali karpackich"
więcej >

Bieszczady W Piwnicy Pod Baranami

05-05-2016

 

więcej >

Franiszek Starowieyski. Bycza krew

25-02-2016
Polecamy nową książkę ,,Franciszek Starowieyski. Bycza krew". Izabeli Górnickej-Zdziech. To już czwarta w dorobku pisarki opowieść o pochodzącym z Bratkówki koło Krosna, wybitnym grafiku, malarzu i scenografie. http://www.libra.pl/…/franciszek-starowieyski-bycza-krew,86… Tym razem poznajemy go jako bohatera tysiąca anegdot. W opowieściach rodziny i przyjaciół znowu zaskakuje: w dzieciństwie na własne oczy widział siusiaka Hitlera (tak mały, że na inną nazwę ponoć nie zasługiwał), w liceum ścigał się z tramwajami, na studiach stworzył „Chuję Nową”, podziwiał maniery włamywacza, który ukradł mu zegary, podczas wystawy we Włoszech, ku zgorszeniu księży, pokazywał „Pejzaże z chujem”. Żona artysty, Teresa Starowieyska, ujawnia nieznane szczegóły z jego życia. Po raz pierwszy opowiadają o nim synowie, Antoni i Mikołaj i brat, Kazimierz. Beata Tyszkiewicz, Ewa Telega, Andrzej Wajda, Daniel Olbrychski i jego pozostali przyjaciele tworzą wspólnie portret Franciszka Starowieyskiego w nowej odsłonie. Nie na darmo powiedział Elżbiecie Dzikowskiej, że widz oczekuje od twórcy, aby go zgorszył, obraził i zaszokował. Byk się odradza. Byk, jakiego nie znacie! Książka jest zapisem życia jednego z najwybitniejszych polskich artystów naszych czasów, ale też zapisem epoki, która przeminęła. Zdjęcia przedstawiają dzisiejszy (luty 2016) wygląd rodowej siedziby Starowieyskich w Bratkówce k. Krosna, obecnie służącej jako szkoła podstawowa. Tu urodził się i spędził dzieciństwo Franiszek Starowieyski. We wspomnieniu jego brata Kazimierza (też malarza, ale mniej znanego), czytamy: ,,Żyliśmy (w Bratkówce) sielsko, aczkolwiek nasz dom nie należał do zamożnych domów ziemiańskich, bo ojciec, z zawodu prawnik, nie znosił zarządzania gospodarstwem rolnym. (...) Ciężko pracował, ale zadłużenie nadal rosło.(...) Kiedy wreszcie osiągnął stabilną sytuację finansową wybuchła wojna i wszystko się skończyło... Wybuch wojny poderwał nas potwornym hałasem, jako ze zaledwie dziesięć kilometrów od naszego majątku mieściło się lotnisko wojskowe w Krośnie. Nadleciały niemieckie samoloty, później dowiedzielismy się, że to były junkersy, i zaczęło się bombardowanie..." Cytat pochodzi z książki:,,Franiszek Starowieyski. Bycza krew" Izabeli Górnickiej-Zdziech
więcej >

Wśród ludożerców

25-02-2016
Już wkrótce,na początku marca, na półkach księgarskich zagości ***Wśród ludożerców*** czyli podróż do kraju Papuasów Merilna Moora Taylora – nowa podróżnicza publikacja Wydawnictwa Libra. Książka ta – otworzy nową serię ***PODRÓŻE DO BEZKRESU***, gdzie w gronie najznakomitszych przedwojennych podróżników, pierwszych eksploratorów nieznanych dotąd krain dotrzemy do czarnego serca Papui, mroźnej Arktyki, egzotycznej Japonii, ale też bliższej nam Huculszyzny
więcej >

WSPOMNIENIA Z KRASICZYNEM W TLE

27-01-2016
Leon Sapieha WSPOMNIENIA Z LAT 1803-1863 Leon książę Sapieha (1803–1878) to jedna z najwybitniejszych postaci XIX w. Polityk, pierwszy Marszałek Sejmu Krajowego Galicji, jeden z dowódców powstania listopadowego na Wołyniu, odznaczony za bohaterstwo Orderem Virtuti Militari (1831). Po klęsce powstania i konfiskacie dóbr kodeńskich, zamieszkał na stałe w Galicji, czyniąc zakupiony zamek w Krasiczynie swą siedzibą rodową. Dzięki jego staraniom zamek krasiczyński został poddany konserwacji i częściowej przebudowie. Z czasem umieszczono tutaj wywiezione z Kodnia wszystkie cenne przedmioty, a przede wszystkim bibliotekę i archiwum. Książę Leon i jego potomkowie starali się kontynuować tradycje kodeńskie na ziemi przemyskiej. Niezwykle cenne zbiory kodeńskie zostały wywiezione w 1939 r. do Krakowa przez ostatniego właściciela Krasiczyna Leona Antoniego Sapiehę, który przekazał je pod opiekę swojemu wujowi arcybiskupowi Adamowi Stefanowi. W 1952 r. po jego śmierci została wraz z innymi przedmiotami Sapiehów zarekwirowana przez Urząd Bezpieczeństwa Publicznego w Krakowie i przekazana na Wawel, skąd jako depozyt trafiła do Łańcuta, potem do Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej w Przemyślu. W 2003 roku odzyskana została przez Michała Ksawerego Sapiehę i zdeponowana w Zamku Królewskim na Wawelu, a następnie wykupiona z depozytu w 2010 roku. ************* We Wspomnieniach odnajdujemy zapis losów arystokraty na tle historycznych wydarzeń XIX w. – od lat dziecięcych, przypadających na czasy wojen napoleońskich, przez młodość i naukę w Paryżu, udział w powstaniu 1830 r., kilkanaście lat służby ojczyźnie jako marszałek krajowy, a potem prezes licznych instytucji finansowych. Zapisy księcia Sapiehy urywają się w 1863, zapewne wiek i choroba nie pozwoliły mu prowadzić ich dalej.
więcej >
2 z 2
Newsy

Spotkajmy się w Siekierezadzie w Cisnej

10-08-2018
Zapraszamy na spotkania autorskie i koncert zespołu WA-DA-DA
Czytaj dalej

Spotkanie z Jolą Jarecką i Jarosławem Syrnykiem

11-07-2018
Zapraszamy 18 lipca do Kina Końkret w Zatwarnicy
Czytaj dalej

Przeglądaj z kategorii